Zeke Mateus’un Starbucks’ta Çalışırken Espor İle Değişen Hayatı

Hiç espor etkinliklerinde konuşan yorumcuları dinlediniz mi? Peki ya bunu bu zor ekonomik dönemlerde kariyer olarak yapmak hiç aklınıza gelir miydi? Zeke Mateus daha önce hayatında hiç canlı yayına katılmamışken espor kariyerine atılmıştı.

Eylül 2015’te Epic Games’in düzenlediği Unreal Tournament’e giden Zeke, genel olarak Unreal’ın kalite kontrol takımında yer alıyordu ve bu etkinlikte canlı yayınlarda çalışanlara ve oyunculara yardımcı oluyordu.

Izanagi’nin şampiyonluğundan sonra Zeke, Jim Brown ve David Zaccubus’un yorum yaptığı bölümün arkasında oturmaya geçti. Burada kulaklıklarla fotoğraf çekilen Zeke’in içinde kalite kontrolden yorumcu olmaya doğru büyüyen bir istek vardı.

Zeke’in İlk Adımı

Zeke bu isteğinden Epic Games’in video yapımcısı Jeremy Hoffmann’a bahsetti. Jeremy ise Zeke’e tavsiye olarak öncelikle video düzenlemeyi öğrenmesini söyledi ve eğer başka insanların yarattıklarını düzenleyebilirse yakında kendi içeriğini de oluşturabileceğini söyledi.

Bugün Zeke

Bugün Zeke’in Epic Games’te edindiği yere baktığımızda özellikle Fortnite etkinliklerinde önemli bir figür olduğunu görebiliyoruz. Yorumculuk, röportaj veya önceden hazırlanan videolarda oyunculuk yapma gibi farklı farklı görevleri bulunan Zeke, artık takımın çok önemli bir parçası haline geldi.

Zeke ilk başta 3 boyutlu animasyon ve oyun geliştirme eğitimi almıştı. 2013 yılında Starbucks’ta çalışırken aniden Epic Games’te bir iş buldu ve kendini yepyeni bir dünyada buldu. Yeni dünyasına alışması biraz zaman alsa da kısa sürede Paragon’u test etmeye başladı. Çok uzun zaman almadan Zeke kalite kontrolden çıkıp asistan video yapımcısı rolünü üstlendi. Birçok Paragon videosu Zeke’in elinden geçti diyebiliriz. Gelişen dublajı ve oyun hakkındaki engin bilgisi sayesinde Paragon’un birçok etkinliğinde yorumculuk rolünü Zeke üstlendi.

Zeke’in dediğine göre en çok keyif aldığı şey insanları güldürmek, ama bir yandan da kendini geliştirmek için fazlasıyla hevesli. Hiç alakası olmayan bir sektörde çalışırken aniden kendini Epic Games’in önemli figürlerinden bir tanesi olarak gören Zeke belki de neredeyse bir YouTuber olmak kadar zor ve şansa bağlı bir şeyi başardı ama azmi ve yaptığı işe olan sevgisi sayesinde hiç pes etmedi ve önüne çıkan her fırsatı değerlendirdi. Belki de bazen istediğimiz şeyi elde etmek için pes etmemek yeterlidir.