Spor Turnuvaları

Artık spor turnuvaları çevrim içi platformlarda çok yoğun bir şekilde oynanmaktadır. Aynı zamanda bu turnuvalarda genç oyun severler ve spor oyunları tutkunları, yeteneklerini gösterebilecekleri fırsatları yakalamaktadır. Bazı turnuvalarda para ödülü bile kazanılabilmektedir. Buralara insanların akın etmesinin asıl nedeni ise, insanların evlerinde tek başına sadece kendisiyle yarışmaktan bir süre sonra bıkar hale gelmesidir. Bu da, insanları arayışa itmektedir. İşte bu arayışı gören akıllı site yöneticileri, çevrim içi oyun siteleri kurmuş ve artık milyonların aynı anda yarıştığı merciler haline gelmiştir. Kim bilir, belki gelecekte herkes kendini bu dünyada bulabilir.

Peki Neden Turnuva ?

Turnuvalar gerçek Dünya’da da çok çeşitli örnekleriyle karşımıza çıkar. Neredeyse tüm oyunların aynı zamanda turnuvaları da vardır. Futboldan tutun da, satranç oyunlarına kadar birçok alanda turnuvalar, Dünya çapında düzenlenir. Hatta poker oyunlarında bile düzenlenen turnuvalarda insanlar ne kadar iyi olduğunu kanıtlamak için yarışır. Bu oyunlar içinde sayısız çevrim içi site vardır. Bu sitelerden birine örnek vermek gerekirse, Cabaret Club da, içinde çeşitli oyunları barındırır.

Bu turnuva merakı, tabi ki insanların heyecan arayışı ve kendini başka insanlara da ispatlama merakından gelir. Çünkü kendi kendinizin iyi olduğunu bir yere kadar kabul edersiniz. Bir süre sonra kendinizi, turnuvalarda, başkaları ile hırs ve ihtiras dolu bir biçimde yarışırken bulursunuz. Aslında, bu da kumar bağımlılığı gibidir. İnsanlar, kaybettikçe daha çok oynar. Tüm bilgisayar oyunlarının altında yatan psikoloji de buradan gelir. Bu oyunların mantığını sadece yazılımcıların ortaya koyduğunu düşünmüyorsunuzdur umarım. Büyük şirketlerin çıkarttığı bu oyunların arkasında her meslekten birçok kişi bulunur.

İnsanların turnuvalara olan merakı aslında bundan binlerce yıl öncesine, bir eski Yunan Polis (Şehir) devletinde düzenlenen ilk olimpiyatlara kadar gitmektedir. O dönemde de, şimdiki gibi, kendinin bir takım alanlarda en iyi olduğunu zanneden kişiler, bir araya gelerek yarışmışlardır. Bu turnuvalarda kaybedenler hep en iyisi olmak adına daha fazla çalışmışlardır. Belki de insanların her alanda en iyi olmak için yarışması, dünyanın teknolojide geldiği son noktanın da bir göstergesidir.