Turnuvalar ve Online oyunlar dendiğinde aklınıza neler geliyor? PUBG, Fortnite, CS:GO veya League of Legends dörtlüsünden en azından bir tanesinin geldiğine eminim. Peki ya hiç oyun dünyasının bu dev kitlelere sahip oyunlarla sınırlı olmadığını ve Steam’in kenarında köşesinde saklı küçük mücevherler olabileceğini düşündünüz mü?

Oyun Yapmada Yeni Bir Çağ

Eğer bundan 10-15 yıl önce sorsaydınız kesinlikle dahi olmayan bir kişinin tek başına oyun yapamayacağını söylerdim. Peki ya bugün kimler oyun yapabiliyor? Yazılımdan veya çizimden biraz da olsa anlayan neredeyse herkes yapabiliyor. Halka sunulan Unity3D ve Unreal Engine tarzı oyun motorları sayesinde oyun yapmak fazlasıyla kolaylaştı. Cuphead, Rick and Morty: Virtual Rick-ality, Inside ve hatta elinizin her gün oynamaya gittiği Hearthstone bile Unity ile yapılmış oyunlardır. Bireyler için oyun yapmanın bu kadar kolaylaştığı bir dönemde, elbette ki küçük şirketler de arkada kalmayarak çok güzel eserler çıkarabiliyor ve bunların bazıları turnuvalara sahip olabilecek seviyelere kadar geliyor.

Gizli Mücevherler

Bu konuda ele almak istediğim ilk oyun kesinlikle Rocket League olacak. “Rocket League mi küçük oyun?!” diye bağırdığınızı duyar gibiyim ama Psyonix Rocket League’nin Şubat 2016’da [b]70 milyon dolar[/b] kazandığını açıkladı. Peki ya sizce Fortnite’ın kazancı ne kadar olmuştur? Yalnızca 2017 yılında [b]2,4 milyar dolar[/b]. Evet yanlış okumadınız, milyar. Kısacası Rocket League’i buraya yazmamda fayda olduğunu düşünüyorum, çünkü her ne kadar bu dev oyunlar vazgeçilmeziniz olsa dahi Rocket League kesinlikle, olabilecek en kısa süren, eğlendirici ve çekişmeli oyunlardan birisidir.

Brawlhalla?

Milyonlar ve milyarlardan bahsettikten sonra şimdi de 1 milyon doların altında bir kazancı olan ve 10 kişilik bir geliştirici grubuna sahip olan Brawlhalla’dan bahsedelim. Super Smash Bros oynayanlar bu oyunun yapısına kesinlikle aşina olacaktır, bu oyuna Super Smash Bros’un bedava 2 boyutlu kardeşi diyebiliriz. Her ne kadar oyunların altyapısında benzerlikler bulunsa da Brawlhalla’nın damağınızda bırakacağı o eski moda tadı başka bir yerde bulabileceğinizi sanmıyorum.

Eğer Realm Royale’i önermeye başlamamı istemiyorsanız yazdığım oyunları indirip oynamaya, en azından denemeye başlasanız iyi edersiniz.