Dev bir oyun düşünün ve bu oyunun dünya kupasının adını inanılmaz derecede az duyduğunuzu düşünün. İşte o oyun FIFA. Uzun yıllardır hayatımızda EA Sports ile yer edinmiş olan FIFA’nın büyük çaplı dünya kupası biraz farklı işliyor.

Katılım Süreci

Normalde belirli başvurular ve elemelerden geçmeniz gerekirken FIFA’nın dünya kupasına katılan milyonlardan bir tanesi olabilirsiniz. En büyük kupa olarak Guinness Dünya Rekorları’na imza atan FIFA eWorld Kupası, milyonlarca katılımcı ağırlıyor. Dünyanın neredeyse herhangi bir yerinden katılabilirsiniz.

FIFA İnteraktif Dünya Kupası (FIWC)

Eski adıyla FICW olarak bilinen eWorld kupası ilk olarak 2004 yılında İsviçre’de düzenlendi. 2004 yılından itibaren hızla büyüyen turnuva 2010 yılında ise Guinness Dünya Rekorları’na girdi. 2013 yılında ise 2,5 milyondan fazla katılım yapıldı.

Oynanış

Playstation veya Xbox üzerinden katılmaya açık turnuva son sürüm FIFA oyununa sahip olmanızı gerektiriyor. Milyonlarca katılımcı arasından yapılan elemeler sonucu sona kalan 16 oyuncu finalleri geçiyor.

Büyük finallere 32 kişi katılıyor. Katılımcılar 4 gruba ayrılıyor ve 16 kişi elemelere kalıyor. Final maçına kadar tek bir konsolda oynanırken, final maçı iki konsolda da oynanır.

2018 yılının şampiyonu tam olarak 250 bin dolarlık bir ödül kazandı, ikinci ise 50 bin dolar kazandı. Turnuvanın maçları hem YouTube hem de Twitch’te canlı olarak veriliyor. Dünyada ilk defa FIWC16 finali televizyonda 100’ün üzerinde ülkede yayınlanmıştı.

Eğer siz de bu turnuvaya katılmak istiyorsanız öncelikle kendinizi bir PlayStation veya bir Xbox almanız gerekiyor, sonra FIFA’nın o yılki çıkan son oyununu alıp uzun süren alıştırmalar yapmaya başlamalısınız. İnternet’ten kaydınızı yaptırdıktan sonra FUT Champions onayınızı alıyorsunuz ve oynamaya başlıyorsunuz. Oynadıkça ve kazandıkça iEA SPORTS FIFA 19 Global Series Points/i kazanarak sıralamada tepelere çıkabilirsiniz. Her platformun (Playstation veya Xbox) ilk 16 oyuncusu FIFA eWorld kupasına hak kazanıyor. Eğer siz de bu konuda kendinize güveniyorsanız unutmayın ki iHafta Sonu Liginde/i en az 27 maç kazanarak FUT Champions onayınızı alabilirsiniz ve eğer ilk 60’a girerseniz Playofflar’a girebilirsiniz. Kim bilir belki de bu senenin şampiyonu siz olursunuz?