E-sporların ve video oyunlarının geçmişini incelersek, her ne kadar şaşırtıcı bir hızla büyüyen bir sektör ve ilginç hikayeler ile karşılaşsak da, aslında bugün gelinen nokta kaçınılmaz ve olması gereken bir durum. Bu kadar çok oyuncunun olduğu ve online dünyada kıyasıya rekabetin olduğu, insanların saatlerini hatta günlerini harcadığı oyunlarda daha yetenekli olanlar veya daha bilgili olanlar tabii olarak öne çıkacaklardı. Bununla bağlantılı olarak da, bu üstün yetenekli insanları izlemek ve onların arasındaki kıyasıya rekabeti takip etmek de bu oyunlara gönül vermiş insanların ilgilerini çekmekle kalmayacak, mutlu edecekti.

Yaklaşık 50 yılı bulan bu süreçte, bilgisayar oyunlarına meraklı kişiler ve gruplar arasında yarışmaların yapıldığı, gerek eğitim kurumlarınca, gerek oyun üreticilerince, gerekse de teknoloji devlerince desteklenen organizasyonlar düzenlendi.

Geçmişten Günümüze E-Spor Turnuvaları

19 Ekim 1972’de Stanford Üniversitesi tarafından Spacewar oyunu üzerinden düzenlenen turnuvaya 5 yarışmacı katılmıştı. Bu yarışma, oyun turnuvalarının tarihteki ilk örneği olarak görülüyor. Bir arcade oyunu olan Space Invaders için 1980 yılında düzenlenen şampiyonayı da Atari firması organize etmiş, ABD çapında yaklaşık 10.000 katılımcıya ulaşılmıştı. 1982 ile 1984 yılları arasında yine ABD’de 133 bölüm olarak yayınlanan Starcade yarışmasında da, oyuncular, yine bir arcade oyununda birbirlerinin skorlarını geçmeye çalışıyorlardı.

İki oyuncu arasındaki rekabeti tetikleyen oyun ise 1991 yılında popüler olan Street Fighter’dı. Burada sorun skor yapmak değil, rakibini alt etmekti ve bu oyuncuların birbirleriyle yarışması anlamına gelen yeni akımın başlangıcı oluyordu. 1996 yılında Evolution Championship Series (EVO) turnuvasının kurulmasına kadar giden bu süreç, oyuncuların birbirleri ile mücadele ettiği dövüş oyunlarının ne kadar tutulduğunun bir kanıtı gibiydi.

Bu arada, Nintendo da, 1990’dan başlayarak Dünya Kupaları düzenliyordu. 2000’li yıllarda ise, Güney Kore’den yayılan bir dalga ile, geniş band internetin de yayılması ile, online ve Dünya çapında turnuvalar baş göstermeye başladı.

Bu süreç, günümüze kadar büyüyerek devam etti ve bugünün milyonlarca doların ödül olarak verildiği, yüzbinlerce insanın canlı olarak takip ettiği muhteşem turnuvaları beraberinde getirdi. Dev firmalar ve organizasyonlar tarafından desteklenen bu harika organizasyonları takip etmek ise, başlangıçta da ifade ettiğimiz gibi, en az katılmak kadar keyifli.