Halihazırda Dünya çapında ve Türkiye’de sayılamayacak kadar çok e-spor turnuvasının devam ediyor olduğunu bilmek hem heyecan verici hem de takipçileri için oldukça zorlayıcı bir durum. Her biri birbirinden heyecanlı olan ve üstün yetenekli yarışmacıların sergiledikleri hünerleri kaçırmanın büyük bir kayıp olduğu bu turnuvaları yaşamak ve takip etmek izleyenlere büyük keyif veriyor.

Mazisi yaklaşık 50 yıla dayanan oyun turnuvaları son yıllarda çok büyük organizasyonlara dönüştü ve özellikle teknoloji devlerinin sponsorluğunda çok önemli ve dominant bir noktaya doğru gidiyor. Bu organizasyonların yarışmacıları bulundukları takımların formalarıyla yarışmalara katılıyorlar ve bu takımlara ve organizasyonlara sponsor olan büyük firmaların reklamlarını da formalarında taşıyorlar.

En Bilinen Turnuvalar ve Çarpıcı Rakamlar

Dünya E-Sporlar Federasyonu olan WESA (World E-Sports Association) verilerine göre, örneğin, Danimarka Odense’de Aralık 2017’de düzenlenen CS:GO 6. Sezon Finallerinde, oyunların oynandığı her üç günde de salonda 5000 kişiden fazla seyircinin olduğu, 388.000’den fazla (Çin’den katılanlar bu rakama dahil değil) online kullanıcının canlı bağlantı ile takip ettiği, 18 ayrı dilde yapılan 27 canlı yayın için toplam 4 milyon saatten fazla olacak şekilde içerik satın alındığı belirtiliyor. Aynı turnuvada Facebook, Instagram ve Twitter’da toplam 110.000 etkileşimin yapıldığı da düşünülecek olursa, bu işin nerelere doğru yol aldığını kestirmek çok da zor olmayacaktır herhalde.

Tabii ki bu turnuva değil sadece; VR League, Intel Grand Slam, League of Legends, Clash of Clans Dünya Şampiyonası gibi son derece popüler ve geniş katılımlı ve izleyicili organizasyonlar da katılımcı ve ödül anlamındaki dudak uçuklatan rakamlarıyla büyük ilgi çekiyor.

Durum Türkiye için de çok farklı değil, Türkiye’deki turnuvalar da son hızlarıyla devam ediyorlar. DOTA-2, CS:GO, LOL ve PUBG gibi turnuvalar, yukarıda saydıklarımıza ilave olarak Dünya’da ve ülkemizde yoğun ilgi ve alaka gören diğer oyun turnuvaları.

Artık bir hobi olmaktan çıkıp, bir yarışma alanı, bir endüstri, bir iş ve kariyer fırsatı olan oyun turnuvalarını ve bunlara bağlı olarak da takımlar ve sponsorlar ile ilgili bilgilere her zaman ulaşmak için en güncel haberlerimizi takip etmeyi ihmal etmeyin.