Call of Duty Franchise’ı Takım Başına 25 Milyon Dolar

Şehir bazlı franchise işine şimdi de Call of Duty giriyor. Lig franchise’ını takım başına 25 milyon dolar olmak üzere satmaya karar veren Activision Blizzard, Overwatch ligi için de aynı planları kuruyor. Üst kurul toplantılarında satış ile ilgili işlemleri konuşan Activision Blizzard, potansiyel müşterilerinden 14 gün içerisinde konu ile ilgilerini beyan etmelerini istedi. Eğer, ilgi gerçekten yeterince yüksek seviyede olursa, ilk olarak Overwatch takım sahipleri görüşmelere başlayacak.

Yeni Bir Stil

Yeni bölgesel franchise liglerinin 2020’de başlaması bekleniyor. Takımların maçları nerelerde yapacaklarına ise, henüz buna ilgi olup olmadığı belli olmadığı için, ileride karar verilecek. Şu anki sistemde, turnuva, Ohio’daki MLG Arena’da yapılıyor. Major League Gaming’i 2016 yılında 46 milyon dolara satın aldıktan sonra baştan aşağı tüm yapıda değişikliğe giden Activision Blizzard, Activision Blizzard Esports Leagues’i yarattı. Bu yeni oluşum ile Pete Vlastelica’nın yönetiminde tüm e-spor aktivitelerini bir yere toplanmış oldu.

Lig Hakkında

Şu anki ligde Kuzey Amerika ve Avrupa’dan 16 takım bulunuyor. Kullanılan eleme sisteminin bölgesel liglere geçildiğinde kaldırılacağı öngörülüyor. Activision Blizzard, Şubat ayında bölgesel sisteme geçeceğini ilk defa duyurdu, aynı konuşmada, e-spordan, yayın ve diğer alanlara kadar, sektörden yaklaşık 800 çalışanı işten çıkaracaklarını da açıkladılar.

Eğer başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse, Activision Blizzard’ın, Overwatch liginden sonra, ilk bölgesel franchise’a çevrilmiş ligi olacak. Fazlasıyla başarılı bir ilk sezondan sonra Overwatch ligi, 8 tane farklı franchise’ı da bünyesine katmayı başardı. Amerika’da Atlanta ve Washington, Kanada’da Toronto ve Vancouver, Paris, ve Çin‘de 3 tane franchise, Overwatch liginin franchise ailesine katıldı.

Ligin yeni sahiplerinin arasında Vancouver Canucks’ın ana şirketi olan Aquilini Investment Group, telekomünikasyonun dev ismi Cox Enterprises ve Çinli canlı yayın şirketi Huya bulunuyor. Blizzard’ın, Activision ile birleştiğinden beri işleri doğru gitmemeye başlamış olsa da, farklı atılımlarla hala ayakta kalmaya çalışıyorlar. Özellikle BlizzCon 2018’de Diablo için yapılan yeni telefon oyununun duyurusu sırasında ilk defa yuhalanmış olmaları işlerin iyi gitmediğine dair en iyi örneklerden birisi olabilir. Fakat böylesine büyük şirketlerin hızlıca dibi vurmaları tabii ki de beklenemez, Call of Duty gibi ikonik oyunlarla her zaman isimleri yaşamaya devam edecektir.