Astralis’in Polonya’daki CS:GO Başarısı

Polonya Katowice’de bir tarih yazılacağı düşünülmeye başlanmıştı. Finlandiyalı yeni yetme takım ENCE, en iyi 2. ve 3. takımları çoktan elemiş ve yılanın başını kesmek için Astralis ile karşılaşmaya gelmişti. Dünyanın belki de gelmiş geçmiş en iyi CS:GO takımı olan Astralis ilk defa yenilgiyle yüzleşmeye başlamıştı ve izleyen herkes heyecanla Astralis’in kaybedişini izliyorlardı.

Astralis’in Dönüşü

Sonunda Astralis kendine gelmişti ve 3. turda galibiyeti almıştı. O andan itibaren Astralis, ipin ucunu bırakmayarak üst üste galibiyetler almaya başladı. Her ne kadar ENCE’in seçtiği harita yüzünden dezavantajda olsalar da Astralis oyuncuları 2’ye tek, hatta 3’e tek çarpışarak galibiyet alıyorlardı.

Katowice’de ENCE’in inanılmaz performansını kimse göz ardı edemezdi. Defalarca izleyicileri şaşırtarak kaybetmenin ucundan kazandıkları maçlar ve olağanüstü performanslarıyla son turlarda görülmüş en iyi görselleri sundular. Sanki büyü yapmışlar gibi ilk iki tur boyunca Astralis’i alt etmeyi başarsalar da büyünün etkisi çok uzun sürmedi. Eninde sonunda dev Astralis, ENCE’i ayakları altına aldı.

Bütün seyirciler sessizliğe gömülmüştü ve küçük Danimarkalı bir grup kendi şarkılarını söylüyor ve kutlamalar yapıyordu. Astralis’in yenilmesi şaşırtıcı olacakken, ENCE’in yenilgisi izleyicileri hayal kırıklığına uğratmıştı.

Yenilmezlik

Basketbol veya hentbol turnuvaları gibi görülmese de, dünyada büyük ölçüde yerini alan e-sporlardan bir tanesinin yıldızları da Astralis olmayı başardı. Son 5 yılki turnuvaların 3 tanesini kazanmış olan Astralis, turnuva üzerine turnuva kazandı ve şu anda 2 büyük unvana sahip. Astralis’in şu an ki en iyi takım olduğuna hiç şüphe yok, sorulması gereken soru; Astralis gelmiş geçmiş en iyi Counter-Strike takımı mı?

Finalde, özellikle Inferno’da Astralis’in her hareketi sanki bir ders verirmiş gibiydi ve her anın farklı bir önemi vardı. Aletlerini kullanarak küçük avantajlar elde ettiler ve Finlileri köşeye sıkıştırdılar. Son haritadaki çarpışmanın nasıl geçtiğini kimse anlayamadı bile, 3 kere üst üste alınan turlar, aniden 11 tane olmuştu. İzleyiciler daha ne olduğunu anlayamadan Astralis çoktan IEM Katowice kupasını elinde tutuyordu. Her ne kadar ENCE’in çabaları inanılmaz ve izlemesi zevkli olmuş olsa da Astralis’in zekası ve gücü karşısında yetersiz kaldı. Belki de önümüzdeki turnuvada farklı bir sonuç görürüz.