Son iki yıl içerisinde ani ve hızlı bir yükseliş yaşayan PUBG, ilk uluslararası espor turnuvası PUBG Global Invitational’ı 2018 yılında gerçekleştirdi. PUBG Corporation’un düzenlediği bu turnuvada, toplamda 20 takım 2 milyon dolar için Mercedes-Benz Arena’da çarpıştı. Turnuvanın sonuçları ise aşağıdaki gibi oldu:

  • 1. 430 bin dolar ödül ile [b]Oh My God[/b]
  • 2. 170 bin dolar ödül ile [b]Team Liquid[/b]
  • 1. 100 bin dolar ödül ile [b]Welcome to South Georgo[/b]

Güney Koreali Bluehole oyun şirketinin alt şirketi olan PUBG Corporation tarafından yapıldı ve 23 Mart 2017 tarihinde Steam’de Microsoft cihazları için erken erişime açıldı. PUBG’nin temelleri ise Brendan “PlayerUnknown” Greene’in farklı oyunlarda yarattığı modlara dayanıyor. Eğer 2000 yılında vizyona giren Japon filmi iBattle Royale/i hakkında bir fikriniz varsa, oyunun fikrinin nereden geldiğini çoktan biliyorsunuz demektir. Farklı mod denemelerinden sonra Brendan, oyunu ayrı bir oyun olarak tasarladı.

100 tane oyuncunun bir haritaya havadan paraşütlerle inmesiyle başlayan aksiyon, indikleri anda birbirlerini avlamaya başlamalarıyla devam ediyor. Oyun şekli takımlı veya tek kişi olabiliyor, eğer oyunun sonunda takımınızdan herhangi birisi veya kendiniz hayatta kalırsanız oyunu kazanmış sayılıyorsunuz. Neyle mi savaşacaksınız? Çok kolay, haritanın her yerine dağılmış modern zırh ve silahlar bulunuyor, bunları bulmanız ise tamamen şans meselesi. Evleri ve farklı farklı alanları talan ederek yerden silah, zırh ve enerji içeceği ve bandaj tarzı edevatlar toplayan oyuncular, aynı savaş oyunlarındaki gibi taktiksel olarak ilerlemeye başlıyor.

Oyuncuların oldukları yerde sayıp sonsuza kadar beklemelerine engel olmak için ise küçük bir sürpriz bulunuyor. Zaman ilerledikçe harita bir enerji alanıyla daralmaya başlıyor. Eğer enerji alanının dışında kalırsanız karakteriniz sürekli hasar almaya başlıyor ve sonunda ölüyor. Oyunun sonlarına doğru enerji alanı o kadar küçülüyor ki kalan oyuncuların birbirleriyle yüzleşmekten başka bir şansı da kalmıyor.

PUBG’ye benzer Fortnite veya Realm Royale gibi yan oyunlar çıkmış olsa da, 42 milyon kopya ile en yüksek masaüstü oyun satış rekoruna sahip PUBG, fanatik oyuncularının gönüllerinde kurduğu tahtı koruyor.