NBA’den bile daha çok izlenen bir spor mu arıyorsunuz? Çok uzaklara bakmanıza gerek yok, e-sporun krallarından biri olan League of Legends (LoL) 2014 yılında 27 milyondan fazla izlenme aldı. Hala dünya şampiyonası demeye diliniz varmıyor mu? Bir sonraki sene ise LoL dünya şampiyonasının finali 31 milyon kişi tarafından izlendi.

Futbol ile hiç ilgisi olmayan birisini düşünün ve bu kişiye ilk defa futbol izlettiğinizde size soracağı onlarca soruyu aklınıza getirin. Rahatsız edici dahi bir hal alabilir değil mi? Bunun çok daha beterinin LoL’de yaşanacağını size garanti edebiliriz. Karmaşık kuralları ve her karaktere özel farklı özellikleriyle ilk defa gören birisi için büyük bir kara delik görünümü alan LoL bugün e-sporda en büyük turnuvaları düzenleyen devlerden yalnızca bir tanesi.

Nedir peki bu MOBA? Tarihi Starcraft modlarına kadar dayanan ve zamanında Warcraft’ın içinden doğan Dota ile büyüyen MOBA, basitçe anlatmak gerekirse koridorlardan oluşan bir haritada kahraman veya şampiyon olarak adlandırılan karakterlerin iki takım halinde savaşarak birbirlerinin bölgelerini ele geçirmeye çalışmalarından ibaret, ilk duyulduğunda kulağa basit gelen ama fazlasıyla karmaşık bir hal alabilen bir oyun türüdür.

Şampiyonlar haritada ilerledikçe yanlarında küçük birlikler halinde onlara eşlik eden savaş arkadaşları da gelir ve genellikle bu birlikler karşı takımın şampiyonları tarafından Experience (Deneyim) puanı veya para kazanmak için kullanılır.

Seçtiğiniz şampiyon başlangıçta güçsüz ve herhangi bir silaha veya eklentiye sahip olmadan sizin kontrolünüze verilir. Sonrasında bu şampiyonu yöneterek, farklı yöntemlerle para ve deneyim kazandırdıktan sonra kendinize hem silah, zırh ve benzeri gibi eşyalar alıp hem de seviyesini arttırarak yeni büyülü güçler kazandırabilirsiniz. Peki nedir bu büyülü güçler? LoL’ün en güzel kısımlarından bir tanesi olan bu güçler her şampiyon ve şampiyon tipi için farklıdır. Örneğin büyücü ve uzak mesafeli bir şampiyon uzağa ateş topu atabilirken, yakın mesafe savaşçısı bir şampiyon kılıcı ile yakınında bulunan diğer şampiyonlara büyülü saldırılar yapabilir.

League of Legends denemeniz için sizi bekliyor!