Yaklaşık olarak neredeyse 50 yıldır hayatımızda olan elektronik sporlar, her geçen gün çok daha farklı ve çok daha popüler bir hal alıyor. Kimileri tarafından spor olarak görülmeyip oyun olarak görülse de, elektronik sporlar sonuç itibarıyla bir rekabet alanı ve çok ciddi bir seyirci potansiyeline sahip. Bu potansiyeli değerlendiren teknoloji devleri ve önemli kuruluşlar, bu uğraşın bir spor gibi profesyonel olarak yürütülmesi yönünde atılımlarda bulundular ve günümüzde gerçek spor kulüplerinin de bu alana ilgisini çekmeyi başardılar.

Elektronik sporların normal sporlara en yakın anlamda uygulandığı platform, tabii ki popüler futbol konsol oyunları. Futbol oyunlarının yarışma ve şampiyonaları kıran kırana geçerken ve bu işin profesyoneli olmuş oyuncuların iyi paralar kazandığı günümüzde, bazı kulüpler reklamını yapmak için alanında başarılı elektronik spor oyuncularını transfer etmeye başladı bile.

Spor içerikli oyunların yanında, büyük turnuvaların düzenlendiği, dev organizasyonların yapıldığı ve sporcuların kıyasıya yarıştığı gerçek zamanlı strateji oyunları, dövüş oyunları, silahlı çatışma oyunları ve savaş oyunları da var. Bu oyunlar günlük hayatta da çok geniş kitlelerde karşılık bulan ve çok yaygın olarak oynanan oyunlar olsa da, bu konuda takım kurmak, en iyi oyuncuları bir araya getirmek ve kurduğunuz takımın birbiri ile uyum içerisinde olması oldukça önemli. Bu uyumu yakaladığınızda, gerçek spor takımlarındaki gibi seyir zevki yüksek oyunlar oynayabiliyorsunuz ve arkasından da şampiyonluklar geliyor tabii ki. Bu şampiyonluklara bağlı olarak da, üst düzey getiriler ve piyasa payları ortaya çıkıyor.

Artan seyir zevki ve bu işin profesyonel olarak ele alınması sonrasında, yayıncı kuruluşlarının da bu alana olan ilgisi artmış ve sektörün büyümesine katkıda bulunmuştur. Bu sayede dernekler, sponsor firmalar ve teknoloji devleri işin içine girmiş ve bu turnuvalar büyük bir reklam alanına dönüşmüştür. Her yıl çığı gibi büyüyen ve miyar dolarlara varan piyasa, ortalama olarak 500 milyona varan seyirciyi çekerek dünya çapında bir organizasyon haline dönüşmüştür. Siz de organizasyonlar hakkında bilgi almak ve gelişmelerden her an haberdar olmak istiyorsanız sayfamız kalın ve bu organizasyonlarda kendinize yer edinin.